Czy na pewno wiesz, jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt dostępny w ofercie każdego banku. Zanim jednak zawnioskujesz o przyznanie karty kredytowej, sprawdź, czy na pewno wiesz, jak ona działa. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Korzystasz z rachunku bankowego, do którego jest przypięta karta płatnicza? W portfelu masz zatem kartę debetową. Płacenie taką jest możliwe tylko wówczas, gdy na rachunku bankowym znajdują się środki. Jeżeli uważasz, że karta kredytowa działa w sposób podobny do karty debetowej, to mylisz się. Karta kredytowa to jeden z najbardziej skomplikowanych produktów, który znajduje się z ofercie banków.

W III kwartale 2015 r. banki miały 6,1 mln aktywnych kart kredytowych, ale w 2009 r. było to prawie 11 mln kart. W ostatnich latach Polacy rezygnują z tego produktu, a to dlatego, że korzystanie z karty kredytowej wymaga wiedzy – bez tej łatwo o nadmierne zadłużenie.

Karta kredytowa – podstawowe wiadomości

Jednym z banków, w ofercie którego znajdują się karty kredytowe, jest Lion’s Bank (więcej: https://www.lionsbank.pl/). Nie ma jednak znaczenia, w jakim banku złożysz wniosek o ten produkt – w każdym przypadku musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Otrzymując z banku kartę kredytową, faktycznie otrzymujesz limit, z którego możesz skorzystać. Wysokość tego jest ustalana na podstawie twojej zdolności kredytowej.

Z udostępnionego limitu możesz korzystać w każdej chwili, opłacając zakupione produkty lub usługi. Co ważne, powinieneś to robić w czasie okresu bezodsetkowego, czyli takiego, w czasie trwania którego bank nie nalicza odsetek. Wówczas korzystanie z karty kredytowej jest najkorzystniejsze – płacisz pieniędzmi banku i jednocześnie nie musisz obawiać się o to, że przyjdzie ci oddać pożyczone środki wraz z dodatkową kwotą tytułem odsetek.

Spłata karty kredytowej – co musisz wiedzieć?

Każdy bank przysyła swojemu klientowi informację o minimalnej kwocie, jaką musi on wpłacić tytułem spłaty zadłużenia. Wpłata tej kwoty oznacza, że bank nie zablokuje dostępu do karty.

Jeżeli możesz pozwolić sobie na spłatę całego zadłużenia widniejącego na twoim rachunku, to nie powinieneś kierować się wysokością kwoty minimalnej. Dlaczego? Pamiętaj, że dalsze intensywne użytkowanie karty doprowadzi do momentu, w którym będziesz musiał spłacić cały wykorzystany limit. Zakładając, że ten wynosi np. 5 000 zł, to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zgromadzisz taką kwotę w ciągu np. 20 dni.

Wpłata jedynie kwoty minimalnej ma jeszcze jedną wadę – od pozostałej części zadłużenia jest naliczane oprocentowanie, które może wynieść nawet 20,00% w skali roku.

Czy karta kredytowa jest ci potrzebna?

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taka karta faktycznie jest ci potrzebna. Jeżeli masz oszczędności i to właśnie po nie sięgasz w razie nagłych wydatków, to karta kredytowa może okazać się zbędna.

Po drugie pamiętaj, że karta kredytowa jest znacznie droższa niż pożyczka. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy np. na remont mieszkania, to lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie właśnie po pożyczkę – to tańsze rozwiązanie.

Pamiętaj też, że wypłacanie środków z bankomatu przy użyciu karty kredytowej to bardzo kosztowne rozwiązanie, bo w takim przypadku nie ma okresu bezodsetkowego. Ta karta sprawdza się wyłącznie przy wykonywaniu transakcji bezgotówkowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*