Czy warto rejestrować nazwy firm i produktów

Jako osoba planująca rozpocząć działalność gospodarczą zapewne zadawałeś sobie pytanie: czy warto rejestrować nazwę swojej firmy lub produktu jako znak towarowy? Co daje ochrona znaku towarowego i czy należy ponosić takie wydatki na samym początku prowadzenia biznesu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Narzędziem, które skutecznie pomaga chronić nazwy firm i produktów jest zastrzeżenie znaku towarowego. Znak towarowy (ang. trademark) daje możliwość szybkiej identyfikacji danego produktu lub usługi jako pochodzącego od konkretnego przedsiębiorcy. Najważniejszą funkcją znaku towarowego jest właśnie funkcja odróżniająca od siebie produkty i usługi pochodzące od różnych przedsiębiorców. W praktyce przedsiębiorcy najczęściej rejestrują nazwę swojej firmy, produktów lub logo. Jeżeli już wymyśliłeś chwytliwą nazwę dla swojej firmy lub produktu, to powinieneś ją chronić. Przeczytaj resztę artykułu i sam się przekonaj, czy warto zastrzec nazwę firmy i produktu.

Monopol na nazwę
Po pierwsze, rejestrując nazwy firm i produktów jako znak towarowy uzyskujesz wyłączne prawo używania tych nazw.
Zastrzeżenie znaku towarowego służy przede wszystkim temu, by właściciel oznaczenia, mógł uzyskać do jego używania szczególne prawo. W praktyce znaczy to, że tego konkretnego znaku towarowego, legalnie, może używać tylko osoba lub firma, która go zarejestrowała. Dzięki temu znak towarowy można bez obawy umieszczać na swoich produktach lub na ich opakowaniach, jak również posługiwać się nim w celach promocyjnych. Warto rejestrować zarówno nazwę firmy, jak i nazwy produktów. Wiele firm odniosło sukces w oparciu właśnie o swój flagowy produkt. Rejestrując jego nazwę, wytrąca się z ręki możliwość użycia tej nazwy przez innych przedsiębiorców. Bardzo znanym przykładem jest zarejestrowanie w Chinach w 2000 r. produktu elektrycznego o nazwie iPad, co uniemożliwiło 10 lat później znanej firmie Apple wprowadzenia swoich produktów oznaczonych znakiem iPad na chiński rynek. Dopiero po ciężkiej batalii o uzyskanie prawa do używania tego znaku towarowego Apple mógł wprowadzić na ten rynek swoje iPady. Nie obyło się przy tym bez ponoszenia kary za bezprawne posługiwanie się znakiem.

Walka z nieuczciwymi konkurentami
Po drugie, zyskujesz bardzo dobre narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją.
W jaki sposób zastrzeżenie znaku towarowego może chronić Cię przed działaniami nieuczciwej konkurencji? Załóżmy, że nie zastrzegłeś nazwy swojej działalności jako znaku towarowego. Zaczynasz rozwijać pod tą nazwą swój biznes i budować pozytywny wizerunek firmy. Twoje produkty szybko znajdują uznanie wśród klientów i partnerów biznesowych. Po kilku latach ciężkiej pracy nazwa Twojej firmy jest rozpoznawalna i staje się synonimem wysokiej jakości. Oczywiście świat biznesu bywa brutalny i mogą znaleźć się w nim osoby, które będą chciały wzbogacić się Twoim kosztem. Jeżeli zorientują się, że Twoja nazwa nie korzysta z ochrony, mogą wypuścić na rynek produkty pod identyczną lub zbliżoną do Twojej nazwą w celu wprowadzenia konsumentów w błąd, którzy w efekcie, zamiast Twoich, zaczną nabywać produkty oszustów. Rejestrując znak towarowy, możesz uniknąć tego typu sytuacji, a nawet jeśli coś takiego Ci się przydarzy, możesz skutecznie walczyć i wygrywać z nieuczciwą konkurencją. Będziesz w stanie nie tylko wymusić na oszuście zmianę znaku towarowego, ale również będzie przysługiwać Ci odszkodowanie.

Dowód w sądzie
Ponadto zarejestrowanie nazwy firmy lub produktów jako znaku towarowego ułatwi Ci skorzystanie z postępowania zabezpieczającego. Na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem w Polsce można czekać kilka lat. W przypadku zarejestrowanych znaków towarowych istnieje pewna instytucja prawna, która jest bardzo pomocna w przypadku naruszenia prawa do znaku. Chodzi o zabezpieczenie w rozumieniu art. 7301 kodeksu postępowania cywilnego. Korzystając z niej, można zablokować na czas procesu bezprawne używanie znaku towarowego przez Twoją konkurencję. Warunkiem jest tzw. uprawdopodobnienie roszczenia – i właśnie tutaj z pomocą przychodzi świadectwo ochronne na znak towarowy. Sąd wyda postanowienie już kilka dni po złożeniu wniosku.

Certyfikat
Kolejną korzyścią związaną z rejestracją nazwy firmy lub produktu jako znaku towarowego jest to, że zdobywasz gwarancję prawa ochronnego – Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak towarowy, na którym znajduje się gwarancja posiadanych przez Ciebie praw. Dzięki temu świadectwu, wiadomo, do kogo należy dany znak towarowy, jaka jest data jego zgłoszenia, jakie produkty i usługi obejmuje. Wszystkich tych elementów nie trzeba drugi raz udowadniać w razie jakiegokolwiek procesu sądowego, co upraszcza postępowanie, oszczędza czas i zmniejsza koszty. Certyfikat stanowi namacalny dowód na to, że jako jedyny masz prawo do wyłącznego używania znaku.

"genity"

Na zastrzeżonym znaku towarowym możesz zarobić
Kolejna bardzo ważna korzyść – zastrzeżony znak towarowy jest składnikiem majątku firmy i można na nim zarobić. Znak towarowy posiada swoją cenę, której wartość określa się na podstawie renomy, popularności i dochodów, które przynosi. Na znaku towarowym można zarobić przez udzielanie odpłatnej licencji na posługiwanie się rozpoznawalnym znakiem towarowym. Zarejestrowany znak towarowy można również sprzedać. Potencjalni nabywcy często są w stanie zapłacić za zastrzeżony znak towarowy ogromne pieniądze dlatego, że to się im po prostu opłaca. Zamiast inwestować w reklamę i promocję zupełnie nowej marki, bez gwarancji sukcesu, czasami łatwiej jest zapłacić za już rozpoznawalny znak.

Rejestracja taka niesie za sobą wiele korzyści. Możliwość zysku, prawo do wyłącznego używania zastrzeżonych nazw, narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją czy zwiększenie renomy firmy poprzez możliwość umieszczenia przy znaku R w kółku. Jeżeli zależy Ci na Twoim biznesie, rejestracja znaków towarowych to nie możliwość, a konieczność.
Dowiedz się więcej pod linkiem https://nazwane.pl/co-warto-wiedziec-o-rejestracji-znaku-towarowego/53,17,16

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*